Spotkanie z pisarzem Piotrem Kulpą

Z okazji Światowego Dnia Książki, który obchodzimy każdego roku 23 kwietnia, uczniowie klas I b i II a mieli niezwykłą okazję spotkać się z wyjątkowym gościem. Naszą szkołę odwiedził znany poeta, powieściopisarz i autor tekstów piosenek, Piotr Kulpa. Spotkanie to było nie tylko okazją do rozmowy o literaturze, ale także inspirującym warsztatem twórczym.

Piotr Kulpa, którego książka "Ciepełko" zyskała popularność wśród młodych czytelników, przybliżył uczniom proces tworzenia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje piosenka – od pomysłu, przez dobór słów, aż po rymowanie. Co więcej, wszyscy razem stworzyli własną piosenkę, która okazała się być prawdziwym dziecięcym manifestem przeciwko wojnie.

Armatka

Przed szkołą stoi stara armata, ·
do serc dzieciaków ciągle kołata.

Mieszka w niej dziwna postać – Armatka.
Oj, jej przygody to wielka gratka.

Armatka, Armatka, dajcie jej kwiatka!

Stara armata stoi przed szkołą,
Zróbmy coś by jej było wesoło.
Na prośbę duszka, małej Armatki,
Przynieśmy wszyscy armacie kwiatki.

Armatka, Armatka, dajcie jej kwiatka!

Przed szkołą stara armata stoi.
Od dziś armaty nikt się nie boi.
Od dzisiaj strzela tylko, kwiatami,
niech pokój będzie pomiędzy nami.

Teraz Armatce będzie wesoło.

Pod koniec spotkania, uczniowie zebrali się, aby wspólnie zaśpiewać i zagrać stworzoną piosenkę, co stało się pięknym zwieńczeniem tej kreatywnej i inspirującej przygody literackiej.

Zachęcamy wszystkich uczniów do własnych prób literackich i do sięgania po książki, nie tylko w Światowy Dzień Książki, ale każdego dnia. Niech każda przeczytana strona będzie oknem na świat, a spotkania z autorami – przystankami w literackiej podróży przez życie.
                                                                                                                                    Joanna Wicherkiewicz, Teresa Gadzinowska

zdjęcia arch. SP Uniejów