Z wizytą w Wojskowej Akademii Technicznej

23 marca uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły wraz z kolegami ze szkół w Wieleninie i Wilamowie byli na wycieczce w Warszawie w Wojskowej Akademii Technicznej. Do stolicy wybraliśmy się na zaproszenie Dziekan WAT ds. naukowych, prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Czupryńskiego - Honorowego Obywatela Uniejowa. Opiekującym się naszą wycieczką był ppłk. Marek Filipowicz pracownik Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję uczestniczyć w inauguracji Dni Otwartych uczelni, zapoznać się z naborem na studia wojskowe i cywilne. Na placu defilad obejrzeli sprzęt wojskowy i najnowszy sprzęt bojowy.
   Najbardziej wyczekiwanym był pokaz pirotechniczny przygotowany przez pracowników i studentów instytutu chemii, na co dzień pracujących w zakładzie materiałów wybuchowych Wojskowej Akademii Technicznej. Uczniowie mogli zobaczyć jak przebiegają procesy spalania prochu czarnego oraz nitrocelulozy a także współczesnych materiałów wybuchowych czy zapalających. Nie zabrakło pokazu fajerwerków, wielobarwnych dymów i płomieni, eksplozji oraz efektów akustycznych towarzyszących tym procesom. Każdy pokaz był omawiany przez pracownika naukowego.
   Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w laboratorium, w którym ciekawe doświadczenia przygotowali studenci i studentki I i II roku studiów. Ze względu na wielkość sali laboratoryjnej uczniowie zostali podzieleni na grupy. Jedna z grup miała możliwość obejrzeć „węże faraona”, właściwości piroforyczne bizmutu, doświadczenie o nazwie „światła drogowe”, czy „chemiczne świetliki”, w którym amoniak utlenia się za pomocą tlenku chromu (III) tworząc piękny snop iskier.

Na zakończenie pobytu uczniowie zjedli pyszny, żołnierski obiad, a następnie na podsumowanie dnia odwiedzili Starówkę.
                                                                                                                                                     Piotr Nowak, Elżbieta Bartnik

Zdjęcia arch. SP Uniejów