Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Hejt, Cyberprzemoc i Mowa Nienawiści tematem spotkania Policjantek z uczniami Szkoły Podstawowej w Uniejowie

W dniach 17-18.04.2024r.  w naszej szkole odbyły się prelekcje poprowadzone przez policjantki z Sekcji Prewencji ds. Nieletnich i Patologii Powiatowej Komendy Policji w Poddębicach, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły. W trakcie spotkań z młodzieżą poruszono tematykę internetowego hejtu, cyberprzemocy, mowy nienawiści. Uczniom przybliżona została tematyka związana z bezpieczeństwem oraz odpowiedzialnością młodych ludzi wobec prawa. Policjantki przestrzegały uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

Funkcjonariuszki informowały uczniów także o konsekwencjach hejtu, w tym o odpowiedzialności karnej. Udzieliły wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania oraz radziły uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem, psychologiem.
             W trakcie spotkania policjantki wyjaśniły także uczniom, co to jest demoralizacja, czym jest wykroczenie a czym czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie ustalono jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, aby nie wejść w konflikt z prawem.
                                                                                                              Anna Komodzińska

Zdjęcia arch. SP Uniejów