Doświadczenia z wodą

Woda……..jak zrobić, żeby nie wylała się ze szklanki odwróconej do góry dnem?

W ramach Tygodnia Mózgu w piątek 22.03.2024r. uczniowie naszej szkoły mogli aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach związanych z wodą. W pracowni fizycznej w czasie długich przerw odbył się pokaz, w który zaangażowali się uczniowie klas szóstych: Natalia Galoch, Anna Graszka, Natalia Pajor, Malwina Pizulska, Weronika Urbaniak, Zofia Wasiak, Marcel Kucharski, z klasy siódmej Oliwia Graczyk i Igor Ilski z klasy ósmej.

To dzięki nim, zainteresowani (nie tylko uczniowie, również dyrekcja, nauczyciele) mogli między innymi: odwrócić szklankę do góry dnem i nie wylać z niej wody, spróbować swoich sił i rozdzielić dwie szybki „sklejone” wodą - nie udało się to nawet największym siłaczom!, sprawdzić czy butelka z wodą może zastąpić okulary, zobaczyć jak działa światłowód (model wykonany przy użyciu wody), przekonać się jak na granicy powietrza i wody światło ulega załamaniu, dowiedzieć się co to jest i jak zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody i inne.

Hitem były „grające” kieliszki, nie puste - wypełnione wodą. Może kiedyś uda się nam zagrać koncert.
                                                                                                                                    Ewa Trzmielewska